Czym się różni laptop od notebooka?

Na rynku urządzeń komputerowych pojawia się coraz więcej nowych nazw i terminów , które do tej pory nie były jeszcze używane.

Taka sytuacja dotyczy również pojęć laptop oraz notebook , nazw urządzeń, które na dobre zakorzeniły w ofertach sklepów internetowych.

Mając na myśli komputer dotychczas  mieliśmy do wyboru dwa rodzaje urządzeń, jedne z nich to komputer stacjonarny a drugi zaś to laptopy.

Czym jednak różni się od siebie laptop i notebook?

To pozornie proste pytanie na które jednak sporo osób nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Poniżej postaramy się przybliżyć czytelnikom oba pojęcia.
Laptop to termin  oznaczający coś jak „trzymany na kolanach”.

Początkowo pierwsze laptopy były raczej ciężkie i nieporęczne, używające niewiele zmienionych podzespołów do tych używanych  w komputerach stacjonarnych.

Odrobinę zminiaturyzowanych i zapakowanych w mniejsze obudowy. Ciągle jednak miały stosunkowo znaczące wymiary i ciężar znacznie ograniczający ich mobilne zastosowanie.

Notebook natomiast, nie oznacza nic innego jak notatnik. Ten zminiaturyzowany laptop wyróżniał się natomiast lekkością oraz znacznie mniejszymi rozmiarami.

Tak więc obie te nazwy dobrze obrazują wygląd oraz funkcjonalność  tych urządzeń.

Rzeczywiście wraz z rozwojem techniki i miniaturyzacją laptop z powodzeniem możemy trzymać na kolanach i te właśnie zmniejszone urządzenia stały się  niewiele większe od zwykłego notatnika i odziedziczyły nazwę notebooków.

Czy tak jednak zostało do dziś?

Nie, a początkowe różnice zaczęły się stopniowo zacierać, przez co jednoznaczne określenie tych dwóch rodzajów sprzętu komputerowego może być nieco kłopotliwe.

Nie da się bowiem ukryć, iż dla znacznie większej wygody użytkowania, dzisiejsze laptopy pomimo iż zachowały swoją dawną wielkość, dziś są znacznie cieńsze i lżejsze, dzięki czemu korzystanie z nich w domu, pracy oraz szkole stało się znacznie łatwiejsze.

Podsumowując dzisiaj laptop = notebook.

Author: admin

Share This Post On